A családfelállítás Bert Hellinger nevéhez fűződő terápia.
Általában csoportos formában történik, de egyéni foglalkozás is lehetséges. A csoportos formánál az egyén két-három mondatban elmondja témáját, majd a vezető vagy az egyén a csoportból a családtagok helyett megszemélyesítőket választ. Helyüket a térben a vezető jelöli ki, majd a képviselők mozgásában előbb utóbb megjelenítődik a „sérült pont”, a kitagadott, elfelejtett, megítélt odatartozó. Ezután következik a tudattalan szeretetből fakadó kötődések feloldása, és a tudatos szeretet kialakítása.
A csoportban részt vesznek olyan személyek, akik valamilyen problémát hoznak és annak megoldására törekszenek, illetve jöhetnek olyan emberek is, akik “csak” segítőként lesznek jelen. A probléma hordozója általában az állítást kérő, aki közvetlenül az állítás előtt igyekszik egyetlen bővített mondatban megfogalmazni, hogy mi a gondja. A családállítás során az állítást kérő személy vagy az állítás vezetője választja ki a csoport tagjai, az ottlévő emberek közül, hogy ki jeleníti meg, tehát ki képviseli az adott kérdésben érintett klán-tagokat. A képviselők a térben, a létrejött mezőben mozognak, követik az érzeteiket és vissza is jelzik azokat.. Az állítás közben kevés szó hangzik el. Az állítást vezető ennek a képi nyelvnek a tolmácsolásával jut a megoldások lehetőségeihez. Az állítás lehet “fedett”, ilyenkor a csoport elől elfedjük a problémát valamint az állításban képviselendők kilétét. Ezt két okból tesszük: egyrészt a csoporttagok előtt nagyobb intimitással lehet az állítás kérője, másrészt a képviselők saját gondolatai az üggyel kapcsolatban nem befolyásolják a dolgok menetét. A csoportban nem vehet részt olyan személy, aki pszichiátriai kezelés, vagy bármely szer hatása alatt áll. Ha terápiában vesz részt az állítást kérő, a terapeutáját örömmel látom a csoportban!
KI AZ A KÉPVISELŐ ÉS MIT CSINÁL A CSOPORTOS CSALÁDÁLLÍTÁSON?
Többször írtam már olyat, hogy csoportos családállításra lehet jelentkezni ún. képviselőnek vagy segítő résztvevőnek. Azt hiszem, hogy ez a mondat homályos lehet azoknak, akik még sosem voltak családállításon… Szóval mi is ez? Az állítás elején az állítás vezetője átgondolja, hogy az adott problémához a klán mely tagjainak lehet köze. Ezeknek a klántagoknak választ ő vagy az állítást kérő személy képviselőket a jelenlévők közül. Az állítás során ők fogják megjeleníteni a rendszerben lévő, a hozott problémával kapcsolatos információkat. A térben a képviselők közreműködésével kirajzolódnak bizonyos érzetek, alakzatok. Természetesen, ezek hatása alól a képviselők sem vonhatják ki magukat. Ha a képviselőnek az adott témával dolga van, akkor gyakran jótékonyan hat rá is az állítás – bár nem ő kérte. Egy csoportban nem feltétlenül vesz részt mindenki minden állításban. Akiknek nem jutott képviselet, azok külső szemlélőként nézhetik végig. Viszont, függetlenül attól, hogy ennek a tudatában vannak-e vagy sem, a jelenlévők mindegyikére hat az állítás.
MIKOR ÉRDEMES SEGÍTŐNEK AVAGY KÉPVISELŐNEK JELENTKEZNI?
– nem voltál még családállításon és érdekel, hogy hogyan zajlik
– érzed, hogy jönnél, de még nem tudod, mi a témád
– ha zárkózott vagy, nem akarsz kitárulkozni
– meg akarsz győződni arról, hogy jó helyre vinnéd a problémádat
– spórolni akarsz
HOGYAN ZAJLIK A CSALÁDÁLLÍTÁS EGYÉNILEG?
Akik voltak már csoportos családfelállításon, talán könnyebben el tudják képzelni, hogyan működik mindez egyénileg. Három nagyobb csoportja van a módszernek: 1. Kisebb tárgyakkal (pl. legóbábok, kavicsok, stb.) asztalon dolgozunk és folyamatosan megbeszéljük, hogy amit látunk milyen érzeteket kelt, és ezek mentén mit változtatnánk. 2. Papírlapokkal jelöljük a földön a klán-tagok, családtagok helyét az állításban, és magunk állunk be egy-egy helyre megtapasztalni, milyen érzet társul a helyhez. 3. Imagináció. Az egyéni állításban keveredik a terápiás kommunikáció az állítással, ezért többet beszélünk, így ez gyakran 90-120 perces ülést jelent. Az egyéni állítás egyik előnye, hogy ha korlátozott a személyes találkozás lehetősége, akkor online is végezhető. Az a tapasztalatom, hogy a csoportos- és az egyéni családállítás eredményei, sikeressége, hatásfoka azonos.