Május 18-án, a Nyílt napunk mintegy lezárásaként 17 órai kezdettel stresszkezelés workshopon vehetünk részt. Erről váltottam pár szót Kálmán Rita pszichológussal. Rita megnyerő és mosolygós, magával ragadó lelkesedéssel beszél a szakmájáról. Úgy érzem, máris oldódik a stressz, ami bennem (is) ott van.
– Hogyan kell elképzelni egy ilyen stresszkezelés foglalkozást?
– Körülbelül másfél óra elméleti oktatással szoktunk kezdeni. Ekkor megtanuljuk felismerni a különféle érzelmeket, érzéseket és hogy ezek miként hatnak ránk.
– Mik ezek az érzelmek?
– Leginkább a szorongás, félelem, izgatottság. Ezeket meg kell tudnunk különböztetni egymástól, hiszen máshogy kell kezelnünk őket.
– Mi az, amiről még szó van az elméleti részben?
– Beszélünk az időgazdálkodás fogalmáról, tippeket sajátíthatunk el, hogyan priorizáljuk a feladatainkat. A perfekcionizmus szintén szóba kerül, hiszen ez is jelentős stresszforrás lehet. Érdemes feltenni magunknak a kérdést: Miért törekszünk rá? Vajon belső késztetés vagy más által ösztökélt elvárás? Ez sem mindegy.
– Ha jól sejtem, ezután jön a tanultak gyakorlatba való átültetése.
– Így van. Mindennapi, apró trükköket, technikákat tanítok, amivel sikeresen azonosítható a stressz forrása és megoldást is kínál arra, hogy mit tegyünk ilyenkor.
– Ezek instant trükkök? Tehát már abban a pillanatban alkalmazhatóak, amikor felismerem az érzést?
– Természetesen. Ezeket a technikákat a nap bármely időpontjában elővehetjük és alkalmazhatjuk. Autogén tréninggel is foglalkozom, így ezzel az eljárással is tudok segíteni a stressz csillapításán, kezelésén.
Aki szeretné ezeket a technikákat elsajátítani és könnyíteni a mindennapok nyomásán, mindenképpen jöjjön el, tanuljuk meg együtt kezelni a stresszt!